nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

KAI/a

dodane 09.08.2010 15:47

III Krakowska Noc Kościołów


Szaty grobowe królowej Jadwigi, zwiedzanie klasztoru przy Bazylice Bożego Ciała i skarbca, wystawy poświęconej św. Jackowi, św. Bratu Albertowi, spacer po Sanktuarium w Łagiewnikach, otwarty pokaz pisania ikon – to tylko niektóre z propozycji krakowskich kościołów, które zaprezentowane zostaną podczas Nocy Sakralnej 14 sierpnia. Wydarzenie potrwa dwa dni, a wstęp do wszystkich miejsc będzie bezpłatny.

Tegoroczny projekt Nocy Sakralnej odbędzie się pod hasłem „Krakowscy święci i błogosławieni”, w jego ramach świątynie, klasztory oraz muzea Krakowa otworzą swoje podwoje i umożliwią zwiedzającym odkrywanie kościelnych zabytków, poznawanie tajników życia mnichów oraz klasztornych skarbców, które na co dzień pozostają zamknięte dla zwiedzających.

„Kraków jest miastem pod wieloma względami wyjątkowym, także pod względem sakralnym. Ilość kościołów i klasztorów oraz skarbów jest ogromna.
Będzie można odwiedzić katedrę na Wawelu, gdzie zaprezentowany zostanie strój, w którym pochowana została królowa Jadwiga. „Będzie to duże wydarzenie, ponieważ szaty pokazane zostaną po raz drugi w historii, pierwszy raz zaprezentowano je w 1974 roku, w 600. rocznicę urodzin św. Jadwigi”- przypomina ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz katedry na Wawelu.

„W katedrze pokazany też zostanie złoty relikwiarz z 1504 roku na głowę św. Stanisława, uważany za jedno z najznakomitszych dzieł sztuki złotniczej na świecie, który na co dzień przechowywany jest w skarbcu” – informuje.


Cracovia Sacra to wydarzenie, którego celem jest ukazanie fenomenu religijnego miasta. Noc Cracovia Sacra to ostatnia w tym roku impreza z cyklu Krakowskie Noce. Pierwsza z nich – Noc Muzeów odbyła się w maju, druga - Noc Teatrów - w czerwcu, a trzecia - Noc Jazzu w lipcu.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione