nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

KAI/p

dodane 09.08.2010 09:41

Młodzi w Santiago de Compostela


W Santiago de Compostela zakończyła się Europejska Pielgrzymka Młodych. Odbywała się ona pod hasłem: „Przyjaciele Jezusa, jak Apostoł Jakub”.

W europejskim spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi. Część pielgrzymów przybyła na do Santiago de Compostela pieszo pokonując Drogę św. Jakuba. Pomimo upałów ponad 12 tys. młodzieży z całej Hiszpanii szło jednym z sześciu szlaków prowadzących do sanktuarium. Młodzież z Andaluzji podążała szlakiem portugalskim, ponad 2,2 tys. osób z Madrytu – szlakiem północnym, a pozostali wybrali szlak francuski, angielski, pierwotny bądź srebrny. Wszyscy pielgrzymi spotkali się 5 sierpnia w Santiago de Compostela, gdzie powitał ich uroczyście na placu Obradoiro miejscowy arcybiskup Julián Barrio.

Młodzież uczestniczyła w 17 przedstawieniach teatralnych, 15 warsztatach, 14 wspólnych modlitwach i Mszach św., 9 konferencjach, 7 wystawach, 6 koncertach, a przede wszystkim wysłuchała 30 katechez, głoszonych przez 3 kardynałów, 10 arcybiskupów i 16 biskupów z Hiszpanii i Portugalii.

Uroczystej Mszy św. kończącej pielgrzymkę, sprawowanej 8 sierpnia przez ponad 20 biskupów z Hiszpanii, Włoch i Portugalii, przewodniczył kard. Stanisław Ryłko. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, zachęcił młodych do odważnego bycia świadkami Jezusa, „przyjaciółmi Pana jak apostoł Jakub”. Zaprosił też wszystkich do Madrytu na Światowy Dzień Młodzieży w sierpniu 2011 r.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione