nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

PAP/p

dodane 06.08.2010 10:56

Susły poszły w las


Ponad czterdzieści susłów moręgowanych wypuścili w czwartek na łąki w Jakubowie Lubińskim (Dolnośląskie) przyrodnicy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra".

Celem akcji jest zwiększenie populacji gryzonia, który w Polsce wymarł całkowicie na początku lat 80. i dopiero dzięki staraniom przyrodników udało się go przywrócić.

Susły hodowane są w poznańskim ogrodzie zoologicznym i wypuszczane na dogodne siedliska. W pierwszej kolejności odtworzono ich populację w Kamieniu Śląskim (Opolskie), gdzie susły były wypuszczane w latach 2005-2007. Następnie akcja przeniosła się na łąki niedaleko Trzcinicy Wołowskiej (Dolnośląskie); tam ostatnią partię susłów wypuszczono pod koniec lipca 2010 r.

W czwartek 42 gryzonie wypuszczono na łąkach wokół Jakubowa Lubińskiego, który leży w Przemkowskim Parku Krajobrazowym. Zwierzęta najpierw zostaną umieszczone w dwóch specjalnych dużych klatkach aklimatyzacyjnych, przypominających klatki hodowlane w zoologicznym ogrodzie, gdzie susły się wychowały.

W Polsce ssak wyginął całkowicie na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Główną przyczyną wymierania susła była likwidacja dużych obszarów pastwisk i ugorów, a także fragmentacja krajobrazu i przerwanie korytarzy ekologicznych. Na niektórych stanowiskach susły zostały wytępione w wyniku celowej działalności człowieka.

W Polsce występują dwa gatunki susłów - perełkowane, żyjące na Lubelszczyźnie, oraz moręgowane, które występowały głównie na Śląsku - Górnym, Dolnym i Opolskim, a obecnie tam powracają.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione