nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

PAP/p

dodane 16.06.2010 10:46

Licealiści z Radomia o niespełnionych marzeniach


Książkę o niezrealizowanych planach i miejskich inwestycjach w Radomiu napisali uczniowie jednego z miejscowych liceów. W "Radomskich marzeniach" mowa jest m.in. o tramwaju, który miał jeździć w mieście i o uniwersytecie, który planowano tutaj utworzyć tuż po wojnie.

Na pomysł przygotowania publikacji wpadł uczeń klasy pierwszej VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu Mateusz Grzeszczyk, który interesuje się historią swojego miasta. Wspólnie z kilkunastoma kolegami ze szkoły dotarł do różnych źródeł, starych planów, map, gazet, dokumentów archiwalnych oraz do ludzi, którzy opowiedzieli o planowanych dawniej radomskich inwestycjach.

W latach 70. pojawił się w Radomiu pomysł wybudowania sieci tramwajowej, która miała łączyć południową część miasta z północną. "Pozostałością po tych planach są szerokie pasy zieleni na ul. Chrobrego czy Maratońskiej, gdzie miały być wybudowane tory tramwajowe. Niestety, skończyło się tylko na projektach" - mówi Grzeszczyk.

Piotr Wilczyński opowiada o planach utworzenia po drugiej wojnie światowej w Radomiu uniwersytetu. "Głównym pomysłodawcą i orędownikiem realizacji tego przedsięwzięcia był prof. Kotarbiński, który chciał stworzyć w mieście uniwersytet o charakterze filozoficzno-ekonomicznym. Mimo, że inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem radomian, planów nie udało się urzeczywistnić" - wyjaśnia jeden z autorów książki.
Radek Stępień zajął się niezrealizowanymi projektami rozbudowy radomskiego teatru. Według licealistów, obecnie głównym marzeniem radomian jest uruchomienie w tym mieście lotniska cywilnego. Pierwsze projekty związane z tym przedsięwzięciem pojawiły się dziesięć lat temu.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione