nasze media Najnowszy numer MGN 01/2021

KAI/p

dodane 15.06.2010 09:49

Zakaz religijnych gestów podczas mundialu


Międzynarodowa Federacja Piłkarska FIFA zakazuje prezentowania na boiskach symboli i gestów religijnych podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Republice Południowej Afryki.

W zeszłym roku podczas Pucharu Konfederacji w RPA po zwycięstwie w finale nad USA piłkarska reprezentacja Brazylii wraz ze swym kapitanem Lucio żarliwie modliła się na murawie boiska. Od tego czasu piłkarze mają zakaz rozpowszechniania politycznych i religijnych symboli, które np. noszą pod koszulkami, a które później zdarza się im prezentować, gdy po meczu zdejmują koszulki. FIFA powołuje się przy tym na 4 regułę (wyposażenie gracza) przepisów gry.

Lucio i Kaká należą w reprezentacji Brazylii do najbardziej wierzących zawodników. Wiele razy wykonują znak krzyża wchodząc na murawę boiska. Niektórzy, jak reprezentant Francji Franck Ribéry, często modlą się ze wzniesionymi do góry ramionami.

Urodzony w Brazylii zawodnik reprezentacji Niemiec Cacau po zdobyciu bramki reaguje zawsze tak samo. Napastnik wznosi głowę i wskazuje otwartymi rękoma na niebo. Zaznacza on, że odkąd nie są dozwolone symbole i gesty religijne na boiskach, to w ten sposób wyrażą swą radość i pokazuje swoje przekonania, „jak wiele zawdzięcza Bogu”.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione