nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

PAP/p

dodane 14.06.2010 11:10

Rowerowa wyprawa śladami Bobkowskiego


Kilkunastu łódzkich studentów i wykładowców wyruszy w przyszłym tygodniu śladami Andrzeja Bobkowskiego we Francji. Rowerowa wyprawa naukowa rozpocznie się 19 czerwca - dokładnie w 70 lat po opisanej przez Bobkowskiego w "Szkicach piórkiem" ucieczce z Paryża.

Trasa eskapady zacznie się w Łodzi i biegnie do Francji i Paryża. Stamtąd cała ekipa pojedzie dalej na południe - przez Tuluzę na Riwierę Francuską: do Nicei i Monte Carlo.

We wszystkich tych miejscach uczestnicy wyprawy - poruszający się częściowo na rowerach, a częściowo autokarem - dotrą do miejsc, w których w czasie II wojny światowej przebywał Bobkowski. W programie są rozmowy z osiadłą we Francji polonią, odwiedziny w domu paryskiej "Kultury", spotkanie w Księgarni Polskiej w Paryżu, jak również wiele prelekcji i wykładów dotyczących pisarza, który dużą część swojej twórczości poświęcił polskiej i francuskiej kulturze.

Wyprawą pokieruje łódzka dziennikarka Joanna Podolska, a towarzyszyć jej mają studenci, doktoranci i wykładowcy Uniwersytetu Łódzkiego - poloniści, socjologowie, kulturoznawcy i ekonometrycy. Wszyscy podczas wyprawy - trwającej do 5 lipca - będą prowadzić prywatne dzienniki, które złożą się na publikację po powrocie.

Organizatorzy eskapady przypominają, że w czerwcu 1940 - gdy stało się jasne, że Francuzi nie mają w walce z Niemcami żadnych szans na zwycięstwo - Bobkowski wraz z innymi mieszkańcami Paryża opuścił miasto i udał się na południe. Niemal całą trasę odbył na rowerze. Swoje obserwacje, przeżycia i przemyślenia Bobkowski zapisywał w dzienniku, który ukazał się nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu jako "Szkice piórkiem" w 1957 roku.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione