nasze media Mały Gość 06/2024

PAP/p

dodane 11.06.2010 14:13

Świat żywej techniki


Pierwsza Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, odbędzie się w sobotę w 23 miastach tego regionu - od Częstochowy przez Górny Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie po Żywiec.

Na ich terenie znajdują się 32 najciekawsze obiekty dziedzictwa przemysłowego w województwie śląskim - zabytki techniki i miejsca związane z przemysłową historią tego regionu. Przed czterema laty zostały one połączone Szlakiem Zabytków Techniki.

Do hasła tegorocznej Industriady: "Wejdź do świata, gdzie technika jest tak żywa" nawiązują jej specyficzne maskotki - Zoboty. To przypominające zabytkowe roboty postaci odwołujące się swym kształtem, wyglądem i imionami do różnych gałęzi techniki.

I tak Zobot Parochwał zachęca do odwiedzenia kolejowych obiektów Szlaku, Buchmistrz - obiektów energetycznych, Gasimir - pożarniczych, Q-Felek - browarniczych, a Wiercisław - górniczych. Zoboty, a właściwie przebrani za nie aktorzy, paradując po ulicach miast regionu namawiają do odwiedzenia Industriady.
W sześciu miastach regionu: w Zabrzu, Bytomiu, Gliwicach, Chorzowie, Rybniku i Częstochowie każdy będzie mógł wystartować w konkursie budowania Zobotów. Do dyspozycji będą klocki, kartony i styropian. Nagrodami będą m.in. stylizowane na roboty przenośne pamięci Szlaku i specjalistyczne klocki lego.

« 1 »