nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023

KAI/p

dodane 10.06.2010 09:37

Powstała kościelna strona internetowa na Mundial w RPA


Kopać piłkę, kibicować, wierzyć - futbol i wiara dobrze do siebie pasują. Taka intencja przyświeca nowej internetowej propozycji Konferencji Biskupów Republiki Południowej Afryki – gospodarza tegorocznych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.

Strona internetowa churchontheball.com (Church on the Ball - Kościół przy piłce), informuje kibiców piłkarskich oraz wierzących o wydarzeniach Mundialu 2010 na „przylądku dobrej nadziei” - poinformowała w korespondencji z RPA niemiecka agencja katolicka KNA.

Odpowiedzialnymi za prowadzenie strony internetowej są dwaj zakonnicy: o. Chris Townsend i o. Antonie Soubrier, których biuro zlokalizowano w Khanya Mouse, siedzibie Konferencji Biskupów RPA w stolicy kraju – Pretorii. Na biurkach zakonników leżą piłki, czapki kibiców i długie, wąskie „Vuvuzelas” – dęte instrumenty, które mają przywoływać do porządku przeciwników południowoafrykańskiej reprezentacji narodowej.
Coraz więcej ludzi z radością oczekuje Mundialu, mówi o. Chris. „Jest to – jak twierdzi – wystarczający powód, aby episkopat zaoferował piłkarskim kibicom coś więcej, niż tylko ogólne informacje o kraju i ludziach”.

- Kościół wychodzi z założenia, że te dobre rzeczy może przeżyć każdy z turystów. Przecież nie będą oni spędzali całego czasu tylko na stadionach – mówi o. Chris.

Przy każdym miejscu mundialowych rozgrywek będzie umieszczona lista sąsiadujących z nim parafii katolickich. Klikając na przykład na Green Point Stadium w Kapsztadzie u stóp Góry Stołowej można zobaczyć miejsce rozgrywek, ale także dwie parafie katolickie: katedrę św. Małgorzaty i kościół Matki Boskiej. I tu spotykają się Kościół i futbol, gdyż parafie również informują o tym, jak daleko jest od kościoła do stadionu I do centrum kibiców „Fanmaile”.

Osobna rubryka poświęcona jest „wirtualnym komentarzom kibiców”. Niestety, zastrzega afrykański zakonnik – przez kościelną stronę internetową nie będzie można zamawiać, szalików, czapek, ani żadnych innych gadżetów piłkarskich.

Kościół katolicki w RPA przygotował się na „pierwszy gwizdek” 11 czerwca nie tylko budując własną stronę internetową. Ma już gotowy specjalny modlitewnik, w każdej chwili można go ściągnąć z Internetu. Punktualnie wraz z rozpoczęciem Mundialu pojawi się też jego wersja drukowana.
« 1 »