nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023

PAP/p

dodane 09.06.2010 10:56

Zamiast złotówek dukaty bożogrobców


Klienci niektórych restauracji, pubów i sklepów w Chorzowie będą mogli w wakacje płacić za towary i usługi nie tylko złotówkami, ale też wprowadzoną czasowo lokalną walutą - dukatami bożogrobców chorzowskich. Moneta ma przypominać o związkach miasta z zakonem bożogrobców.

Zaprojektowane przez Witolda Nazarkiewicza dukaty zaprezentowano podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Chorzowie. W obiegu pojawi się ich 20 tys. sztuk, każda o nominale czterech dukatów.

Wybite w Mennicy Polskiej monety mają 27 mm średnicy. Na ich awersie znajdują się postaci dwóch zakonników, a rewers przedstawia godło Chorzowa Starego. Dukaty nie są pieniędzmi, ponieważ lokalne władze nie mogą ich emitować - to raczej forma bonu towarowego.

Monety będzie można kupić za cztery złote od ósmego czerwca w chorzowskim muzeum i w miejscowym skansenie 12 czerwca - podczas obchodów święta miasta. Jako środek płatniczy posłużą do końca wakacji w kilkunastu oznakowanych sklepach i restauracjach. Po tym czasie chorzowskie dukaty będą miały walor wyłącznie kolekcjonerski.

Początki zakonu bożogrobców sięgają końca XI w., gdy podczas pierwszej wyprawy krzyżowej grupa kanoników zajęła się opieką nad bazyliką Grobu Świętego w Jerozolimie. Do Polski zakonnicy zostali sprowadzeni w 1163 r. przez Jaksę - możnowładcę, który ufundował im klasztor w Miechowie. Nieco później bożogrobcy zostali też sprowadzeni do Chorzowa.

Najstarszy zachowany dokument dotyczący Chorzowa z 1257 r. wskazuje, że książę opolski Władysław zezwolił bożogrobcom na lokację wsi na prawie niemieckim. Zakonnicy przyczyniali się do rozwoju miasta aż do początków XIX w., gdy zostali zsekularyzowani. O związkach Chorzowa z bożogrobcami przypomina m.in. herb miasta, w którym umieszczono połowę czerwonego krzyża patriarchalnego symbolizującego więź z Jerozolimą.

Dukaty to nie jedyna lokalna chorzowska moneta. Podczas zbliżających się wakacji lokalne monety pojawią się w regionie m.in. również w Katowicach. Monety przedstawiające katowickie osiedle Nikiszowiec, będą promowały Szlak Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. Wyemitowane zostaną w dwóch nominałach: bimetalowych 8 Balkanów (15 tys. egzemplarzy) i srebrnych 80 Balkanów (500 egz.)
Balkany (nazwa nawiązuje do kolejki wąskotorowej łączącej do lat 70. ub. wieku osiedla i zakłady przemysłowe w obrębie katowickich dzielnic Giszowiec i Szopienice) zostaną wprowadzone do obiegu 12 czerwca - w święto Szlaku Zabytków Techniki.
« 1 »