nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

KAI/p

dodane 27.05.2010 13:34

Błogosławiony dziennikarz


Dziennikarz również może zostać świętym. 12 czerwca w Linares w Hiszpanii odbędzie się beatyfikacja Manuela Lozano Garrido (1920-71).

W 2007 r. Benedykt XVI uznał heroiczność cnót Sługi Bożego a dwa lata później uznano cud za jego wstawiennictwem. Dzięki Manuelowi Garrido wyzdrowiał cudownie niespełna dwuletni chłopiec.

Chociaż Manuel Lozano Garrido (1920-71), zwany Lolo, 28 lat życia spędził na wózku inwalidzkim, brał czynny udział w działaniach Akcji Katolickiej, pracował też jako dziennikarz i tworzył grupy modlitewne.

Postulator procesu beatyfikacyjnego, ks. Rafael Higueras podkreśla, że przez całe życie Manuel odznaczał się umiłowaniem Eucharystii i Maryi. Gdy miał 16 lat, w okresie prześladowań religijnych w Hiszpanii, został aresztowany za potajemne roznoszenie Komunii św. Za jedno z najpiękniejszych wspomnień uważał noc Wielkiego Czwartku, gdy razem z innymi współwięźniami adorował Chrystusa w Najświętszym Sakramencie przemyconym przez siostrę w bukiecie kwiatów.

Po skończeniu studiów został dziennikarzem, co uważał za swoje życiowe powołanie. Publikował w pismach religijnych, jak dziennik „Ya”, „Telva”, „Vida Nueva”, „Signo”, agencja prasowa Prensa Asociada itd. Był autorem 9 książek i setek artykułów prasowych.

W 1942 r. zachorował na zapalenie rdzenia kręgosłupa, w wyniku czego miał zdeformowane ciało i do końca życia był przykuty do wózka inwalidzkiego, który podarowali mu koledzy dziennikarze. W dodatku przez ostatnie 9 lat życia był ociemniały. Jednak nieznacznym ruchem dłoni był w stanie włączyć magnetofon, na którym nagrywał swoje przemyślenia, przepisywane następnie na maszynie przez jego siostrę, Lucy.

W swym testamencie Manuel napisał: „Przyjaciele, przez jakiś czas nie będziemy się widzieli. Odchodzę na spotkanie z Ojcem. Dziękuję wam, że byliście przy mnie w chwili mojej śmierci, jak byliście ze mną, gdy byłem na wózku. Pozostaję wasz i znów umawiam się z wami na spotkanie w radości. Troszczcie się o Lucy. I pamiętajcie, że wszystko jest łaską”.
« 1 »