nasze media Najnowszy numer MGN 02/2022

Radio Watykańskie/p

dodane 19.04.2010 10:07

Benedykt XVI na Malcie


Benedykt XVI odwiedził Republikę Malty, obejmującą śródziemnomorskie wyspy Malta i Gozo. To jego 14. podróż zagraniczna.

„Okazją do mojej wizyty na tych wyspach jest 1950. rocznica rozbicia się u brzegów Malty statku, którym płynął św. Paweł. Św. Łukasz opisuje to wydarzenie w Dziejach Apostolskich – mówił na powitanie Benedykt XVI. – Z jego relacji zaczerpnęliście temat tej wizyty: «Musimy przecież dopłynąć do jakiejś wyspy» (Dz 27, 26). Ktoś mógłby uważać przybycie św. Pawła na Maltę, spowodowane wydarzeniem, którego nie dało się po ludzku przewidzieć, to czysty przypadek w historii. Jednak spojrzenie oczyma wiary pozwala nam uznać tutaj działanie Bożej Opatrzności”.


Podczas tej pielgrzymki Ojciec Święty spotkał się też z młodymi Maltańczykami. Po wysłuchaniu ich świadectw Papież jeszcze raz nawiązał do doświadczeń św. Pawła, który jako młody człowiek stopniowo dochodził do osobistego poznania Chrystusa. Paweł-faryzeusz pałał nienawiścią do Kościoła i z gniewem odnosił się do chrześcijan.

„Dlaczego mnie prześladujesz?... Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz. (por. Dz 9, 4-5) – powiedział Benedykt XVI. – Spotkanie z Panem całkowicie zdobywa Pawła i przemienia głęboko całe jego życie. Staje się uczniem, a następnie wielkim apostołem i misjonarzem. Tutaj na Malcie w sposób szczególny jesteście mu wdzięczni za jego misjonarską posługę głosiciela Ewangelii w basenie Morza Śródziemnomorskiego. Każde osobiste spotkanie z Jezusem jest głęboko poruszającym doświadczeniem miłości. Wcześniej Paweł, jak mówił o sobie, z gorliwością zwalczał Kościół Boży i usiłował go zniszczyć (por. Gal 1, 13). Ale nienawiść i złość, opisane tymi słowami, całkowicie przemieniła moc miłości Chrystusa. Do końca życia, Paweł z gorącym pragnieniem niósł to orędzie miłości aż po krańce ziemi” – mówił młodym Ojciec Święty.


« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione