nasze media MGN 07/2024

KAI/p

dodane 22.03.2010 09:27

Msza św. po polsku na całym świecie


W ok. 1510 miejscach na całym świecie odprawiana jest Msza św. w języku polskim. Informacje o tym, gdzie można modlić się po polsku, zawiera strona internetowa Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego.

Chyba nie ma zakątków na świecie, do których nie dotarliby Polacy, a także polscy duszpasterze i misjonarze. Odprawiają oni Eucharystię w ojczystym języku dla rodaków, którzy wyemigrowali nie tylko do tradycyjnych miejsc osiedlenia, takich jak Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Francja, Niemcy i Wielka Brytania, ale również w dalekich Chinach, Japonii czy Egipcie.

W samych Stanach Zjednoczonych jest 259 miejsc, gdzie sprawowana jest Msza św. po polsku – w Chicago, gdzie skupisko naszych rodaków jest najliczniejsze aż w 32 kościołach i kaplicach. W Kanadzie jest tych punktów 38, w całej Australii – 62.

Na naszym kontynencie w Niemczech jest najwięcej polskich Mszy – w 379 miejscach (to także rekord światowy). Kolejnym co do „punktów polskich Mszy” krajem jest Wielka Brytania – jest ich 214 na całej Wyspie, w Londynie – 29. W Irlandii tych miejsc jest 59.

W Afryce w języku ojczystym można modlić się w Aleksandrii, Nairobi, Johannesburgu i Pretorii.
Polacy, w tym duchowni, są dosłownie wszędzie. A tam, gdzie nie mają swoich kościołów, Eucharystia sprawowana jest np. w ambasadzie RP, jak ma to miejsce w Pekinie.
« 1 »