nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

KAI/p

dodane 22.03.2010 09:26

Jeźdźcy całunu


W 1578 r. w wyprawie konnej jeźdźcy wieźli z Chambéry do Turynu relikwię całunu Chrystusa. Z okazji wystawienia Całunu Turyńskiego, planowanego na 10 kwietnia – 23 maja, tamta wyprawa zostanie powtórzona. Licząca 240 km droga wiedzie przez Alpy. Jej pokonanie zabierze jeźdźcom siedem dni.

Należący wówczas do dynastii sabaudzkiej i przechowywany w Chambéry całun został przewieziony do Turynu, by skrócić drogę sędziwemu już św. Karolowi Boromeuszowi, który wyruszył z Mediolanu, by pomodlić się przy tej relikwii Męki Pańskiej.

Aby przypomnieć tę podróż grupa przedsiębiorców, duchownych, artystów i pasjonatów jeździectwa założyła stowarzyszenie „I Cavalieri della Sindone” (Jeźdźcy Całunu). Postanowili oni przebyć trasę z 1578 r. W inicjatywie wezmą udział jeźdźcy z Francji i Włoch. Wyruszą oni 2 kwietnia z Chambéry we Francji, by po przebyciu Alp dotrzeć do Turynu we Włoszech 9 kwietnia, w przeddzień rozpoczęcia wystawienia całunu.

Stowarzyszenie ma nadzieję, że droga przebyta z całunem w 1578 r., przy której znajdują się liczne zabytki i miejsca kultu, stanie się międzynarodową trasą pielgrzymkową. Będzie ją można pokonywać konno, pieszo lub rowerem, zarówno indywidualnie jak i w zorganizowanych grupach.
« 1 »