nasze media Mały Gość 06/2024

KAI/p

dodane 18.02.2010 11:10

Mieszkańcy Bydgoszczy obejrzeli rękopis „Roty”


Mieszkańcy Bydgoszczy mogli obejrzeć unikatowy rękopis „Roty” Marii Konopnickiej. Dzieło wystawiła Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna. Instytucja przygotowała ekspozycję z okazji uczczenia setnej rocznicy powstania tekstu „Roty”. Jedyny zachowany i odręcznie napisany tekst jest opatrzony datą 17 lutego 1910 roku.

Ze względu na szkodliwy wpływ światła rękopis można było podziwiać w określonych godzinach. W zbiorach specjalnych bydgoskiej biblioteki znajduje się on od 1935 roku.

„Rota” została napisana przez Marię Konopnicką odręcznie – atramentem na kartce z zeszytu w kratkę. – Minęło sto lat, więc pismo nie jest aż tak bardzo wyraźne. Staramy się jednak wszystkie nasze księgozbiory chronić przed upływem czasu. Dlatego „Rota” jest przechowywana w odpowiednich warunkach – powiedziała odpowiedzialna za ekspozycję Magdalena Hulaj.

Maria Konopnicka napisała „Rotę” w 1908 roku. Był to protest przeciwko ustawie rządu pruskiego o przymusowym wywłaszczeniu Polaków z ziemi i ważny element kampanii Konopnickiej przeciwko germanizacyjnej polityce niemieckiej. Pierwodruk utworu ukazał się w tygodniku „Głos Wielkopolanek”.
« 1 »