nasze media Mały Gość 04/2024

PAP/p

dodane 31.12.2009 10:05

Najlepszy mecz dziesięciolecia

Finał Ligi Mistrzów w maju 2005 roku Stambule między Liverpoolem i AC Milan (3:3, 3:2 w karnych) został wybrany przez agencję Reuters za najlepszy mecz piłkarski w ostatnich dziesięciu latach. Jednym z bohaterów spotkania był Jerzy Dudek, który popisał się dwoma udanymi interwencjami w serii rzutów karnych. W pamięci kibiców na całym świecie zapadł także jego „Dudek dance”, którym próbował dekoncentrować strzelców.

Zdaniem dziennikarzy Reutersa, żaden mecz nie miał tak dramatycznego przebiegu, jak ten, którego stawką był 50. w historii Puchar Europy. Po pierwszej połowie Milan prowadził 3:0, a kapitan zespołu Paolo Maldini zdobył bramkę już w pierwszej minucie. W ciągu siedmiu minut drugiej połowy "The Reds" zdołali doprowadzić jednak do remisu i dogrywki.

Ostatecznie o losach rywalizacji zdecydowały rzuty karne, których niekwestionowaną gwiazdą okazał się Dudek. Polak obronił strzały, w tym decydujące uderzenie słynnego Andrija Szewczenki, a jeden z graczy Milanu chybił. Przed każdym strzałem bramkarz Liverpoolu skakał i energicznie machał rękami, by zmylić rywali. "Dudek dance" okazał się skuteczny i to angielski klub wzniósł kilka minut później prestiżowe trofeum.

Piłkarzem dekady Reuters wybrał Brazylijczyka Ronaldinho, a za "wydarzenie dziesięciolecia" uznano przyznanie RPA prawa organizacji mistrzostw świata w 2010 roku.