nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

PAP/p

dodane 23.10.2009 15:07

Obraniak uczy się polskiego


24-letni piłkarz OSC Lille Ludovic Joseph Obraniak uczy się języka polskiego. Zaczął od Mazurka Dąbrowskiego. Jak przyznał, było mu głupio, gdy przed meczem z Grecją, rozegranym w sierpniu w Bydgoszczy, nie mógł zaśpiewać polskiego hymnu.

Obraniak w lutym rozpoczął starania o polski paszport. Jego dziadek Zygmunt, urodzony w 1933 roku w Wielkopolsce, po 1945 roku wyemigrował do Francji. Tam otrzymał w 1968 roku obywatelstwo. Nigdy jednak nie zrzekł się polskiego, które także miał ojciec zawodnika, urodzony we Francji Fabrice Jean Marii. Jego syn Ludovic nie musiał więc występować o uzyskanie polskiego obywatelstwa, gdyż zgodnie z obowiązującym we Francji prawem krwi, uzyskał je dzięki ojcu.

W jednym z wywiadów Obraniak tłumaczył: „Ubiegam się o polskie obywatelstwo, bo czuję to we krwi. Dla mnie to coś naturalnego. Piłka nożna jest tu tylko bonusem, nie priorytetem. Chcę być Polakiem, bo moi pradziadkowie byli Polakami, jestem związany z tą kulturą”.
Na pierwszych lekcjach piłkarz uczył się Mazurka Dąbrowskiego. Dostał też specjalny słowniczek podstawowych słów piłkarskich i czasowników, które pomogą mu określić na co ma ochotę, co by chciał, jak się czuje.
« 1 »