nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

ekologia.pl

dodane 21.10.2009 11:09

Pingwiny wróciły na wyspę


Już 28 września, a więc dwa tygodnie później niż rok temu, zaobserwowano przybycie pierwszych pingwinów Adeli na Wyspę Króla Jerzego, gdzie ptaki te co roku zakładają kolonię lęgowa.

Na Wyspie Króla Jerzego (Szetlandy Południowe, Antarktyka) znajduje się Polska Stacja Antarktyczna „Arctowski”. To właśnie naukowcy tam pracujący zajmują się m in. obserwacją życia pingwinów. Ptaki te corocznie w okresie lęgowym tworzą duże kolonie na skalistych, wolnych od lodu wybrzeżach tej wyspy. Największa kolonia pingwinów na wyspie liczy obecnie ponad 5700 gniazd. W tym roku sezon lęgowy rozpoczął się później z powodu przedłużającej się antarktycznej zimy.

Pingwin Adeli (Pygoscelis adeliae) inaczej białoboki dorasta do 75 cm długości przy masie ciała dochodzącej do 6 kg. Podstawę jego pożywienia stanowi kryl, ale poluje też na ryby i głowonogi. Corocznie we wrześniu lub październiku przystępuje do lęgów, samica składa 1-2 jaja. Są one wysiadywane przez obojga rodziców, a młode lęgną się po 30-43 dniach.
« 1 »