nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

ekologia.pl/p

dodane 20.10.2009 13:34

Fortepianowe schody


Jak sprawić, by przechodnie wybierali zwykłe schody, gdy obok znajdują się ruchome, nie wymagające wysiłku? Z pomocą przychodzi Piano Stairs, czyli grające schody w kształcie olbrzymich klawiszy fortepianu.

Pod osłoną nocy, zespół konstruktorów przekształcił tradycyjne schody na stacji Odenplan w Sztokholmie w gigantyczną klawiaturę fortepianu. Wejście na każdy ze schodków wywołuje dźwięk innej nuty, od najniższej do najwyższej.

Dojeżdżający do pracy szybko zainteresowali się fortepianowymi schodami. Wydobywające się z każdym krokiem dźwięki skłoniły przechodniów do większej aktywności fizycznej i omijania dotychczas chętniej wybieranych schodów ruchomych. Z wyliczeń okazało się, że dziennie ze schodów skorzystało o 66 procent więcej osób niż zwykle.

Pomysłodawcy uruchomili stronę internetową, na której będą prezentować, jak poprzez zabawę, w prosty sposób skłonić ludzi do zmiany przyzwyczajeń na lepsze. Obok fortepianowych schodów znajdziemy tam także specjalny kosz, który zachęca przechodniów do wyrzucania śmieci.
« 1 »