nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

PAP/p

dodane 16.10.2009 18:12

Rękopisy z dziennika Karola Wojtyły


Dwie oryginalne kartki z dziennika Karola Wojtyły z zapiskami z czasu konklawe, na którym został on wybrany na papieża, można w piątek zobaczyć w Krakowie na wystawie w Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II.

Oryginał notatek został udostępniony Instytutowi przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza specjalnie na wystawę „Jan Paweł II Wielki – Pamiętamy”. 31. rocznica wyboru papieża-Polaka to jedyna okazja, by je zobaczyć, bo od soboty w gablocie wystawione zostaną kopie.

Zapiski kard. Karola Wojtyły są bardzo lapidarne. Na papierze w grubą linię odnotowywał datę, godzinę i wydarzenie, np. "konklawe" lub "kongregacja kardynalska". Pod datą 16 października jest wpis: "uroczystość św. Jadwigi", a na końcu strony pod godz. 17 z minutami autograf - "Jan Paweł II".

Ekspozycja "Jan Paweł II Wielki - Pamiętamy" jest zorganizowana w dwóch budynkach przy ul. Kanoniczej w Krakowie - w Instytucie Dialogu Międzykulturowego i w Muzeum Archidiecezjalnym. Na wystawie zobaczyć można m.in. zdjęcia, dokumenty, pamiątki i filmy dokumentalne z czasów posługi Wojtyły jako biskupa krakowskiego oraz z okresu jego pontyfikatu.
« 1 »