nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

KAI/p

dodane 15.10.2009 11:15

„Misyjne nagrody Nobla”


W sobotę 17 października w Brescii na północy Włoch już po raz 19. zostaną wręczone Nagrody Przyjaznego Serca, zwane „misyjnym Noblem”. W tym roku otrzymają je włoscy misjonarze: salezjanin Giuseppe Zanardini, siostra Vittoria Cenedese i świecka misjonarka Francesca Lipeti. Wszyscy oni co najmniej od kilkunastu lat pracują na placówkach w Ameryce Łacińskiej i Afryce.

Włoski kapłan od 1978 działa jako misjonarz w stolicy Paragwaju – Asunción, a od 1985 mieszka we wspólnocie Indian Ayoreos. Zbudował tam tzw. Dom Tubylczy, w którym mogą znaleźć schronienie i informacje rodziny indiańskie ze wszystkich szczepów i plemion, przybywający z wyżyny Chaco i z dżungli. Mogą tam również uzyskać niezbędną pomoc w zakresie dostępu do opieki lekarskiej, do urzędów państwowych itd. Salezjanin jest także autorem pierwszej książki dla dzieci ze społeczności Ayoreos.

Siostra Vittoria ze Zgromadzenia Robotnic Świętego Domu z Nazaretu od sierpnia 1966 pracuje w Burundi. Opiekuje się tam młodymi dziewczętami, które chcą wstąpić do tej wspólnoty zakonnej, a także chorymi, potrzebującymi oraz doprowadziła do otwarcia ośrodka lekarskiego, zajmującego się zarówno leczeniem, jak i zapobieganiem chorobom.

Francesca Lipeti jest lekarką i chirurgiem, mieszkającą od 1995 wśród Masajów w Kenii. Uzyskawszy wykształcenie w zakresie medycyny tropikalnej, w porozumieniu z diecezjalnym ośrodkiem misyjnym wyjechała na misje do tego afrykańskiego kraju. Przy pomocy samych Masajów założyła dla nich centrum lekarskie, w którym pracuje. Jak sama przyznaje, nie jest łatwo zrozumieć, a tym bardziej przemienić miejscową ludność.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione