nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

PAP/p

dodane 05.10.2009 14:33

Kawiarenka naukowa dla dzieci


Dzieci ze śląskich świetlic środowiskowych z zapartym tchem śledziły w sobotę w Katowicach pokazy naukowców, którzy w przystępny sposób opowiadali o właściwościach powietrza. W ten sposób ruszył projekt „Kawiarnia Naukowa Dzieciom”, popularyzujący naukę wśród dzieci w wieku od 7 do 11 lat.

W trzech kolejnych edycjach do grudnia przyszłego roku dzieci ze śląskich placówek opiekuńczo-wychowawczych będą uczestniczyć w widowiskowych pokazach naukowych i warsztatach. Sami też wykonają doświadczenia na własnoręcznie budowanych urządzeniach.
Pokazy przygotowali naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego. Dzieci obejrzały m.in. powodujące kłęby dymu doświadczenia z ciekłym azotem i cieszyły się, gdy napełnione ciepłym powietrzem balony uciekały pod sam szczyt kopuły katowickiego Ronda Sztuki, gdzie odbyło się spotkanie.

Młodzi „naukowcy” usiłowali też oderwać od siebie dwa garnki, z których wypompowano powietrze i budowali armatki powietrzne z plastikowej rurki, butelki i kawałka tektury. Wszystko po to, by poznać właściwości powietrza. Podczas kolejnych spotkań w kawiarence tematem będą pozostałe żywioły: woda, ogień i ziemia. Hasło warsztatów to „Zabawa z żywiołami = nauka bez przymusu”.

Już wkrótce katowickie spotkania mają być transmitowane w internecie, dzięki portalowi edukacyjnemu "Partnerstwo dla przyszłości". Materiały do spotkań znajdziecie co miesiąc w „Małym Gościu”.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione