nasze media MGN 07/2024

PAP/p

dodane 14.09.2009 10:54

Złoci siatkarze


Polscy siatkarze po raz pierwszy zostali mistrzami Europy! W finałowym meczu pokonali Francję 3:1 (29:27, 25:21, 16:25, 26:24). Podczas turnieju podopieczni Daniela Castellaniego wygrali wszystkie osiem meczów.

Przed rozpoczęciem spotkania do trybuny, na której siedzieli francuscy kibice podszedł Stephane Antiga. Przyjmujący trójkolorowych ... zdjął z siebie dres i rzucił fanom.
Takiego dopingu w hali Halkapinar jeszcze nie było. Atmosfera z minuty na minutę robiła się coraz bardziej gorąca. Polskich kibiców wspierali ci z Bułgarii i Rosji, dlatego nie trzeba było siatkarzy przekonywać o tym, że „grają u siebie”.

Kapitan polskiej drużyny Paweł Zagumny jako pierwszy odebrał złoty medal. Założył koszulkę Sebastiana Świderskiego, nieobecnego na mistrzostwach z powodu kontuzji. Potem przyszła kolej na trzynastu następnych.

To pierwszy złoty medal mistrzostw Europy w historii polskiej, męskiej piłki siatkowej. Na podium po raz ostatni stanęli 26 lat temu. W 1983 roku w finale przegrali z reprezentacją ZSRR.

Najlepszym zawodnikiem całych mistrzostw został Piotr Gruszka.
« 1 »