nasze media Najnowszy numer MGN 05/2022

PAP/p

dodane 11.08.2009 10:00

Tydzień średniowieczny na Gotlandii


W Visby, stolicy szwedzkiej wyspy Gotlandia, zorganizowano tydzień średniowieczny. Miłośnicy tej epoki w tym roku przybyli na bałtycką wyspę aż z 11 krajów, w tym z Polski.

Na czas festiwalu, Visby, które w średniowieczu przeżywało swój rozkwit, powraca do dawnej świetności. Brukowanymi uliczkami, przy dźwiękach dzwoneczków spacerują kupcy, rycerze, mieszczki i mnisi. W stroje z epoki przebrane są całe rodziny nie wyłączając niemowląt, a w czapeczki z dzwoneczkami właściciele ubierają nawet swoje psy. Przypadkowy turysta ma wrażenie, że nagle przeniósł się o kilkaset lat wstecz i wyróżnia się zbyt współczesnym strojem.

Ale tydzień średniowieczny to nie tylko przebranie, lecz cały styl życia. Uczestnicy festiwalu mieszkają w specjalnych namiotach, przyrządzają posiłki w saganach nad ogniskiem, zajadają się dziczyzną i pieczonymi jabłkami. Wieczorami zbierają się, by obejrzeć popisy tancerzy z ogniem i wysłuchać bardów opowiadających sagi.

Wśród stałych atrakcji tygodnia średniowiecznego są oczywiście turnieje rycerskie i zawody łuczników, a w przerwach występy błaznów. Wszyscy chętni mogą także zakosztować kąpieli w drewnianej balii, ustawionej tuż nad brzegiem morza.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione