nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

PAP/p

dodane 31.07.2009 09:39

„Godzina przed W”


1 sierpnia 1944 r., o godzinie 17, czyli o „godzinie W” wybuchło Powstanie Warszawskie. Z okazji 65. rocznicy powstania na ulicach Warszawy będzie można wziąć udział w specjalnej rodzinnej grze miejskiej.

Uruchomienie wojskowej radiostacji za pomocą roweru i dynama, wykonywanie pieczęci poczty polowej, czy składanie pistoletu Sten - to wszystko czeka na uczestników gry, która rozpoczyna się w sobotę 1 sierpnia w centrum Warszawy.

Rodzinna gra miejska nosi nazwę „Godzina przed W”. Jest współorganizowana przez Związek Harcerstwa Polskiego z okazji obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Celem akcji jest pokazanie ludziom, z jakich codziennych czynności składało się życie powstańców 65 lat temu.

W czterech miejscach Warszawy będą rozstawione tzw. punkty startowe. Znajdować się będą na pl. Krasińskich, przy Rotundzie, przy pomniku Kopernika na ul. Krakowskie Przedmieście oraz na placu pod Kościołem Św. Anny. Wszyscy chętni będą mogli się zarejestrować, dowiedzieć się jak wygląda przebieg gry oraz jak zdobyć punkty. Do wykonania wszystkich z nich wystarczą ok. 2 godz.

O godzinie 17:00 na zakończenie gry miejskiej harcerze wspólnie z warszawiakami uczestniczącymi w imprezie „Godzina przed W” na minutę zatrzymają ruch uliczny i przy dźwięku syren zaproszą mieszkańców do zatrzymania się i chwili zadumy. Akcja nosi nazwę „Zatrzymaj Miasto” i odbędzie się na rondzie de Gaulle'a, rondzie Dmowskiego, na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej oraz Świętokrzyskiej i Nowego Światu.
« 1 »