100 tysięcy widzów i około 700 rycerzy. Tak wyglądała tegoroczna inscenizacja bitwy pod Grunwaldem. 599 lat temu polsko-litewskie chorągwie pokonały siły Zakonu Krzyżackiego. Tak też się stało i tym razem.
Na grunwaldzkim polu ramię w ramię lub przeciwko sobie walczyły bractwa rycerskie z Polski i całej Europy m.in. z Niemiec, Czech i Litwy. Ze względów bezpieczeństwa walczyć można tylko będąc w pełni zabezpieczonym płytową zbroją. Kusze trzeba było odłożyć i w ich miejsce wziąć łuki ze specjalnie zabezpieczonymi strzałami.
Po raz pierwszy bitwę transmitowała na żywo Telewizja Polska. Zwycięstwo polsko-litewskich chorągwi można obejrzeć na stronach TVP.
Rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem jest największą imprezą historyczną w Polsce i jedną z największych w Europie obok rekonstrukcji bitew pod Hastings, Carcassonne czy angielskiej bitwy Dwóch Róż. Pierwsza rekonstrukcja bitwy grunwaldzkiej z prawdziwego zdarzenia miała miejsce w 1998 roku. Coroczna inscenizacja przyciąga teraz tysiące entuzjastów ze względu na widowiskową walkę, a także możliwość przeżycia paru dni w atmosferze XIV i XV wieku. W ogromnym obozowisku średniowiecznym można zakupić potrzebny do walki i treningów rycerski ekwipunek, a także wiele ręcznie wyrabianych przedmiotów stylizowanych na średniowieczne.