nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

KAI/p

dodane 03.07.2009 10:34

Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży


Kilka tysięcy dzieci i młodzieży z Polski i Europy Środkowej oraz młodzież polonijna z parafii w Rosji i krajach nadbałtyckich bierze udział w finałach XXI Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży.

Finały Parafiady odbywają się 4 do 12 lipca w Warszawie. Organizowana przez zakon pijarów parafiada jest miejscem zawierania przyjaźni i integracji młodzieży różnych kultur, języków, a nawet wyznań oraz miejscem współzawodnictwa umysłowego i sportowego.

W zawodach biorą udział 15-osobowe reprezentacje parafii, złożone z uczniów szkół, członków młodzieżowych klubów sportowych lub wychowanków domów dziecka. Z każdej diecezji do ścisłego finału dostanie się 3 do 5 reprezentacji parafialnych.

Podczas tegorocznej Parafiady dojdzie do spotkania dzieci i młodzieży m.in. z Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Młodzież będzie uczestniczyła w działaniach, które przybliżą historię Europy powiązaną z tegorocznymi obchodami 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i 20. rocznicy upadku komunizmu. Będzie to pierwsze spotkanie młodzieży ze wszystkich krajów Grupy Wyszechradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) organizowane podczas Finałów Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży.

Finałom tradycyjnie towarzyszyć będzie program warsztatów wokalno-instrumentalnych, muzycznych, plastycznych i naukowych.

Wszystkie wydarzenia XXI Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży odbywać się będą od 4 do 12 lipca na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego i na terenie kampusu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Część sportowa odbędzie się na obiektach sportowych obu uczelni, część artystyczna, warsztatowa i ogłoszenie wyników nastąpi w specjalnych parafiadowych namiotach. Młodzież zakwaterowana będzie w pobliskich akademikach SGGW.
« 1 »