nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

ekologia.pl/p

dodane 26.06.2009 10:47

Co zjadał „papuzi jaszczur”?


Psittacosaurus gobiensis to nazwa dinozaura którego szczątki odkryto na pustyni Gobi. Według artykułu z „Proceedings of the Royal Society B”, na który powołuje się portal Life Science, menu dinozaura bardzo przypominało menu współczesnych papug.

Psittacosaurus gobiensis osiągał około metra długości i żył na terenie dzisiejszej Mongolii, około 130-110 milionów lat temu, a jego pożywienie składało się w przeważającej części z nasion i orzechów. Tak przynajmniej wynika z ustaleń międzynarodowego zespołu naukowców, którzy natrafili na doskonale zachowany szkielet. Dinozaur należał do rodziny Psitakozaurów skupiającej niewielkie, roślinożerne dinozaury żyjące w okresie kredy na terenach dzisiejszej Azji. Nazwa Psitakozaur oznacza „papuzi jaszczur" i odnosi się do kształtu dzioba tych dinozaurów, przypominającego dziób papugi.

Koronnym argumentem na to, że dieta Psittacosaurusa przypominała dietę papug ma być 50 kamieni o milimetrowej średnicy, jakie naukowcy znaleźli w pobliżu szkieletu. Według uczonych kamienie te wypełniały żołądek i podobnie jak ma to miejsce u współczesnych ptaków pomagały w rozdrabnianiu a tym samym w trawieniu tak twardego pokarmu jakim są nasiona czy orzechy.


« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione