nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

Radio Watykańskie/p

dodane 25.06.2009 08:55

Świętowali urodziny św. Jana Chrzciciela


W jerozolimskiej dzielnicy Ain Karem wspólnota katolicka obchodziła narodziny św. Jana Chrzciciela. Tradycję kultu rodzinnego domu św. Jana Chrzciciela w tym miejscu potwierdzają starożytne teksty oraz badania archeologiczne.

Na pielgrzymkę do sanktuarium narodzin św. Jana licznie przybyli kapłani, bracia i siostry zakonne oraz lokalni wierni i pielgrzymi. W kazaniu o. Artemio wskazał Jana Chrzciciela jako przykład do naśladowania w realizowaniu własnego powołania, zwłaszcza przez kandydatów do kapłaństwa.

Po kazaniu jedenastu alumnów międzynarodowego franciszkańskiego seminarium otrzymało posługę lektoratu i akolitatu. Wśród kandydatów było dwóch kleryków z Polski.

Msza św. zakończyła się w grocie, która stanowi kryptę lewej nawy kościoła. Przy ołtarzu, pod którym znajduje się marmurowa płyta w kształcie promienistego słońca z napisem po łacinie: „Tutaj narodził się Poprzednik Pański”, została odśpiewana Ewangelia z hymnem Zachariasza: „Błogosławiony Pan Bóg Izraela” oraz dziękczynne Te Deum. Najważniejszą pamiątką przechowywaną w sanktuarium św. Jana jest naturalna grota tworząca dolną kaplicę lewej nawy kościoła i uznawana za część domu Zachariasza i Elżbiety.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione