nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

dziennik.pl/p

dodane 17.06.2009 09:30

25 lat łamigłówki komputerowej


Grę „Tetris” stworzył w czerwcu 1984 r. Aleksiej Pażytnow. 29-letni absolwent Moskiewskiego Instytutu Lotnictwa pracował wtedy w Rosyjskiej Akademii Nauk. Po godzinach pracy na przydzielonym komputerze Elektronika 60 Pażytnow wymyślał grę, która miała stać się międzynarodową rozrywką. Pochłonęła go wtedy rosyjska zabawka Pentamino – puzzle z klocków o różnych kształtach, które należało odpowiednio ułożyć w pudełku, tak aby nie było między nimi żadnej luki. W dwa tygodnie naukowiec stworzył komputerową wersję tej gry.

Nową grę nazwał „Tetris” od połączenia greckiego „tetra”, czyli „cztery” (z tylu kwadratów składał się każdy klocek w grze, tzw. tetramino), i „tenis”. Wkrótce potem współpracownik akademii, 16-letni uczeń szkoły średniej Wadim Gierasimow (dziś jeden z inżynierów Google’a) napisał wersję gry na peceta, a w kilkanaście miesięcy później klocki układali już Węgrzy, po nich Brytyjczycy i Amerykanie.

Łamigłówka ta wciąż podbija świat, mimo że autorzy gier komputerowych prześcigają się w coraz bardziej skomplikowanej grafice, fabule i efektach specjalnych. Gra z kolorowymi klockami sprzedała się dotąd w liczbie 125 mln egzemplarzy w ponad 50 krajach.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione