nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

kai/p

dodane 03.06.2009 14:44

Misjonarze spisali gramatykę języka Indian


Misjonarze Kościoła prezbiteriańskiego w Brazylii zapisali gramatykę języka Indian z plemienia Kaiwa i przetłumaczyli Pismo Święte na ten język.
Od 1928 r. działają oni w Dourados w stanie Mato Grosso do Sul, w największej indiańskiej wiosce w tym kraju.

Prezbiterianie wybudowali tam szpital i szkołę przeznaczoną tylko dla Indian. Po latach działalności misja może poszczycić się tym, że wszyscy chorzy z wioski leczeni są w tym szpitalu. Od pięciu lat, po śmierci ostatniego czarownika, Indianie Kaiwa w przypadku chorób szukają pomocy wyłącznie w szpitalu.

W indiańskiej szkole prowadzonej przez prezbiteriańską misję łączy się zdobycze nowoczesnej wiedzy z tradycją plemienną. Pastor Benjamin Bernardem przyznaje, że jednym z największych wyzwań było nauczanie się języka Indian, aby móc porozumieć się z nimi bez tłumacza. W tym też celu po latach prac spisali gramatykę języka Indian Kaiwa oraz przetłumaczyli Pismo Święte na ich język.

- Bardzo lubię fragment który mówi, że Bóg nie chce, żeby zgubił się żaden z najmniejszych. Tak jak Bóg umiłował zagubioną owce, tak kocha On wszystkich jednakowo. Misja sprowadziła do nas nową rzeczywistość - wyjaśnia Indianin z plemienia Kaiwa, Natanael Carceres.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione