nasze media MGN 07/2024

kai/p

dodane 14.05.2009 09:13

10-metrowy krzyż na Lednicę


Franciszkański krzyż o wysokości 10 m i szerokości 7,5 m powstaje w Gliwicach. Zostanie on zawieziony przez gliwickich franciszkanów na Ogólnopolskie Spotkanie Młodych na Lednicy. Trzynasta edycja spotkań odbędzie się 6 czerwca.

„To jest krzyż San Damiano, czyli nasz franciszkański krzyż, ikona Jezusa Chrystusa. Adoracja krzyża, połączona z pieśniami i rozważaniami, zapowiadana jest na godz. 22” - poinformował o. Zacheusz Drążek OFM.

Franciszkanie chcą szczególnie zaznaczyć swoją obecność na Lednicy, gdyż w tym roku obchodzą 800-lecie istnienia swojego zakonu. - Nasz przyjaciel, dominikanin o. Jan Góra pozwolił, aby czas na Lednicy był także czasem franciszkanów - tłumaczy o. Drążek.

Krzyż franciszkański to ikona z wizerunkiem Jezusa Chrystusa, wykonany na wzór krzyża z kościoła w San Damiano niedaleko Asyżu. Ikona przedstawia Jezusa Ukrzyżowanego i świadków. Krzyż powstał w średniowieczu, obecnie znajduje się w Bazylice św. Klary w Asyżu. To właśnie z krzyża w San Damiano Chrystus miał przemówić do św. Franciszka.
XIII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych w Lednicy odbędzie się 6 czerwca. Przybędzie na nie młodzież z kilkudziesięciu krajów Europy, by w miejscu chrztu Polski złożyć ślubowanie wierności Chrystusowi, jak od kilkunastu lat czynią to młodzi Polacy.
« 1 »