nasze media MGN 07/2024

ekologia.pl/p

dodane 07.05.2009 14:03

Nowe płazy z Madagaskaru


Ostatnie odkrycia podwoiły liczbę gatunków płazów zamieszkujących Madagaskar. Według gazety „Science Daily” zwierzęcy świat tej wyspy wciąż może nas zaskoczyć nowymi, nieznanymi nauce gatunkami.

Populacja płazów na całym świecie kurczy się w ostatnich latach, głównie na skutek infekcji grzybiczej oraz niszczenia naturalnych siedlisk tych zwierząt. Okazuje się jednak, że podczas gdy płazów na świecie ubywa, to na Madagaskarze ich liczba wzrosła i to prawie dwukrotnie. Nie wynika to jednak z doskonałego stanu tamtejszego środowiska, ale z dokładniejszych badań naukowych, jakie przeprowadzono na tej wyspie.

Międzynarodowy zespół ekspertów badających herpetofaunę Madagaskaru opublikował wyniki swoich badań w prestiżowym „Proceedings of the National Academy of Science”. Jak powiedział profesor David R. Vieites z Narodowego Muzeum Nauk Przyrodniczych w Madrycie – fauna Madagaskaru wciąż wymaga nowych badań, ale już teraz wiemy że dotychczasowe badania znacznie zaniżały liczbę żyjących tam zwierząt. Jak dodaje Frank Glaw – kurator Muzeum zoologicznego w Monachium – w ciągu ostatnich 15 lat na wyspie odkryto ponad 100 gatunków płazów.

Oznacza to, że obecnie stwierdzono tam występowanie 221 gatunków płazów (wobec 129 stwierdzonych przed laty), ponadto biolodzy zapowiadają kontynuowanie badań. Jednak tak duża bioróżnorodność jest zagrożona – na Madagaskarze wciąż wycina się duże połacie lasu tropikalnego.

« 1 »