nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2018

dziennik.pl/p

dodane 04.05.2009 10:23

Lodowe fontanny na księżycu Saturna


Sonda Cassini dokonała niezwykłego odkrycia. Jak wynika z przesłanych właśnie danych, lodowe gejzery, pojawiające się nad powierzchnią księżyca Saturna z dużym prawdopodobieństwem mają swoje źródło w podziemnych zbiornikach ciekłej wody.

W październiku ubiegłego roku sonda Cassini przeleciała przez jeden z lodowych gejzerów, które tryskają z powierzchni Enceladusa (jeden z księżyców Saturna, którego nazwa pochodzi od mitologicznego Enkeladosa, odkryty w 1789 roku przez Williama Herschela). Próbnikowi udało się wówczas zmierzyć masę cząsteczkową związków chemicznych, obecnych w fontannach. Badania przeprowadzone przez zespół z Instytutu Fizyki Nuklearnej im. Maksa Plancka w Heidelbergu wykazały, że w zebranych próbkach znajdowały się ślady sodu w formie soli oraz dwuwęglanu sodu.

Jak wyjaśniają badacze, związki te powstały najprawdopodobniej w kamienistym jądrze Enceladusa, więc by dotrzeć do fontanny z głębi globu musiały zostać przez ciekłą wodę. Jak wyjaśnia Julie Castillo z Jet Propulsion Laboratory w Pasadnie, najprostszym wyjaśnieniem obecności soli byłoby to, że pod powierzchnią Enceladusa znajduje się ocean płynnej wody.
Wyniki nowych analizie Cassini zostaną przedstawione podczas spotkania Europejskiej Unii Geofizycznej w Wiedniu.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26
 • 5
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10