nasze media Najnowszy numer MGN 06/2022

kai/p

dodane 15.04.2009 10:25

Życzenia świąteczne w 63 językach


Benedykt XVI przekazał wiernym na całym świecie życzenia w 63 językach, m.in. po polsku.
W odróżnieniu od Jana Pawła II, który życzenia w swym języku ojczystym wygłaszał na ogół na końcu i były one bardziej rozbudowane od innych, jego następca zaczął od życzeń po włosku, a zakończył po łacinie, wszystkie zaś wypowiedziane formułki był bardzo krótkie i zwięzłe.

„Do tych, którzy mnie słuchają, kieruję serdeczne życzenia w różnych językach” – rozpoczął swą wypowiedź Ojciec Święty. Następnie powiedział po włosku: „Wesołych Świąt Wielkanocnych wam, mężczyźni i kobiety z Włoch, zwłaszcza tym, którzy cierpią z powodu trzęsienia ziemi. Niech Chrystus zmartwychwstały prowadzi wszystkich drogami sprawiedliwości, solidarności i pokoju oraz niech natchnie każdego mądrością i odwagą niezbędnymi, aby nadal w jedności budować przyszłość otwartą na nadzieję”.

Z kolei papież wygłosił krótsze, ale mimo wszystko nieco rozbudowane życzenia po francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku, portugalsku i niderlandzku.
Następnie wypowiadał krótkie życzenia w językach mniej rozpowszechnionych, w tym – po węgierskim a przed czeskim – po polsku: „Chrystus zmartwychwstał!”.

Wśród języków, w których Benedykt XVI przekazywał życzenia wielkanocne, były zarówno europejskie, jak i azjatyckie, afrykańskie, z Oceanii i tubylczy z Ameryki Łacińskiej (guarani). Zakończył życzeniami po łacinie: „Resurrectio Domini, spes nostra” (Zmartwychwstanie Pańskie jest naszą nadzieją).

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione