nasze media Najnowszy numer MGN 06/2022

dziennik.pl/p

dodane 09.04.2009 09:09

Podczerwień pomoże skanować książki


Znaleziono sposób na przyspieszenie prac nad skanowaniem wszystkich wydanych na Ziemi książek. Zamiast bazować na zwykłych skanerach, inżynierowie chcą zaprząc do pomocy kamery podczerwieni, które pozwolą na precyzyjniejsze odczytywanie druku.

Pomysł, by zeskanować wszystkie wydane na świecie książki, na pewno jest szczytny i ciekawy. Niestety, przy okazji trochę problematyczny. Skanowanie i digitalizacja (tzn. zamienianie na postać cyfrowych plików) kart zajmuje po prostu strasznie dużo czasu. By program do rozpoznawania czcionek działał prawidłowo, musi pracować na bardzo ładnym i czystym dwuwymiarowym obrazie stronicy z tekstem. Niestety, zszywane grzbiety powodują, że strony się wyginają, a widniejące nań litery - zniekształcają, przez co program może mieć problemy z ich rozpoznaniem.

Być może jednak w przyszłości uda się ten problem rozwiązać. Wszystko dzięki systemowi diod oraz kamer podczerwieni, które - w bardzo dużym uproszczeniu - będą skanować kształt strony w trzech wymiarach, co pozwoli na zniwelowanie odkształceń liter i ich szybsze odczytywanie. Patent na takie rozwiązanie przyznano firmie Google.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione