nasze media Najnowszy numer MGN 06/2022

kai/p

dodane 07.04.2009 12:12

Rok Jubileuszowy Kalwarii Zebrzydowskiej


Msza św. celebrowana przez kard. Franciszka Macharskiego zainaugurowała 5 kwietnia w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej Rok Jubileuszowy. W tym roku przypada 800-lecie istnienia Zakonu Franciszkańskiego, 400. rocznica konsekracji kalwaryjskiej świątyni, 30. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Kalwarii, 30. rocznica podniesienia świątyni do godności bazyliki mniejszej i 10. rocznica wpisu sanktuarium na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

O. Damian Muskus, kustosz sanktuarium, wyjaśnia, że inauguracja Roku Jubileuszowego zbiega się z początkiem sezonu pielgrzymkowego, który jak zwykle rozpoczyna się od Niedzieli Palmowej w ramach Misterium Męki Pańskiej.

Z okazji jubileuszu zaplanowano wiele uroczystości religijnych. Ich kulminacja nastąpi podczas odpustu sierpniowego, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Na sanktuarium kalwaryjskie składa się barokowa bazylika, w której znajduje się obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz blisko 50 zabytkowych kaplic wokół świątyni, wzniesionych na górze Żar.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu Maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione