nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

dziennik.pl/p

dodane 31.03.2009 10:13

Eksperyment przed lotem na Marsa


105 dni, sześciu ochotników, trzy metry kwadratowe osobistej przestrzeni i kilka ton jedzenia - dziś zaczyna się eksperyment Europejskiej i Rosyjskiej Agencji Kosmicznej. Symulacja lotu na Marsa to milowy krok do wyprawy na Czerwoną Planetę, która wyruszyć jeszcze przed 2050 rokiem.

Symulator lotu na Marsa, czyli makietę kosmicznej rakiety, wybudowano w Instytucie Problemów Medycznych i Biologicznych w Moskwie. Przez najbliższe 105 dni zamieszka w niej szóstka ochotników – czterech Rosjan, francuski pilot oraz niemiecki inżynier wojskowy. Zostaną zamknięci w ciasnych pomieszczeniach o łącznej powierzchni ok. 320 mkw. Z tego jedynie 72 mkw. stanowi część mieszkalną – pozostałe to składziki, lądownik oraz pomieszczenie z łazienką i sprzętem medycznym. Każdy z mieszkańców ma do dyspozycji ok. 3 metry prywatnej przestrzeni: wąskie łóżko, stolik i szafę.

Niektóre sprzęty umieszczone w wyłożonych sosnową boazerią pomieszczeniach przypominają te domowe: płaski telewizor na ścianie, plastikowy czajnik, kuchenne krzesła. Gorzej jest w łazience. Zamiast prysznica ochotnicy będą korzystać z sauny parowej i wycierać się wilgotnymi chusteczkami. W niby-statku zamontowano także toaletę rodem ze stacji kosmicznej ISS oraz sprzęt do ćwiczeń fizycznych. Na pokładzie znajduje się kilkutonowy zapas jedzenia (w przygotowanych, porcjowanych paczkach) oraz wody.

Co przez 105 dni będą robić ochotnicy? – Tak jak normalni kosmonauci będziemy mieć osiem godzin na sen, osiem godzin na pracę, m.in. przeprowadzanie eksperymentów z zakresu biologii i medycyny, oraz osiem godzin czasu wolnego na posiłki, ćwiczenia czy relaks – mówi w wywiadzie dla „The Guardian” Siergiej Riazański, 34-letni specjalista od badań kosmosu, który będzie przewodził grupą.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione