nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

kai/p

dodane 25.03.2009 10:36

Archiwum Multimedialne Jana Pawła II


Około 200 zeskanowanych negatywów filmów, opisanych kilka tysięcy zdjęć, zdigitalizowane materiały filmowe i dźwiękowe – to wszystko znajduje się już w zasobach działającego przy diecezji bielsko-żywieckiej Archiwum Multimedialnego JP2.
Jak tłumaczy ks. Paweł Danek, inicjator przedsięwzięcia, część z zebranych materiałów została już wykorzystana podczas prac nad powstaniem filmu „Tryptyk rzymski”, opartym na poemacie Jana Pawła II.

„Stwierdziliśmy wtedy, że tych materiałów jest mnóstwo. Chcemy je ochronić przed niszczącym działaniem czasu i praktycznym unicestwieniem. Ludzi, którzy w latach 60. i 70. mieli kamery filmowe i kręcili filmy, na których pojawia się przyszły papież, dziś może nie stać ucyfrowienie tych materiałów. My w tym pomagamy dzięki wsparciu sponsorów” – dodaje kapłan.

Jedną z prawdziwych perełek, która jest w posiadaniu bielsko-żywieckiego archiwum są taśmy z nagraniem kard. Wojtyły uczącego się angielskiego przed wyjazdem do USA w 1976 roku. „Kardynał ćwiczył swoje planowane wystąpienia i homilie z osobą, która korygowała jego błędy pod względem poprawności w angielskiej wymowie. Taśmy pochodzą z kolekcji s.Wandy. To około 5 godzin nagrań, na których słychać, jak przyszły papież żmudnie ćwiczy język Szekspira, szlifuje niemal każde słowo. W pewnym momencie zniechęcony przyznaje nawet, że to niezwykle trudny język” – opowiada ks. Danek.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione