nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

kai/p

dodane 24.03.2009 09:04

Nowe Okna Życia dla porzucanych dzieci


25 marca - w Dzień Świętości Życia powstaną nowe Okna Życia - miejsca, gdzie matki mogą bezpiecznie zostawić nowo narodzone dzieci, zachowując anonimowość. Okna Życia działają już w Krakowie, Warszawie, Częstochowie i Tarnowie.

Idea powstawania kolejnych Okien Życia jest taka, aby kobiety, które nie mają możliwości zaopiekowania się swoim nowo narodzonym dzieckiem, pozbawione są wsparcia bliskich, pieniędzy lub są w sytuacji braku wiary, że potrafią być matkami – mogą zostawić dziecko, które zostanie przekazane do adopcji.

W archidiecezji katowickiej powstaną dwa Okna Życia. W Katowicach-Bogucicach Okno Życia powstaje przy Domu Prowincjalnym Sióstr św. Jadwigi, natomiast w Piekarach Śląskich-Dąbrówce Wielkiej - u sióstr boromeuszek. Uroczystego poświęcenia Okien dokona metropolita katowicki abp Damian Zimoń.

Poznańskie Okno Życia będzie działało w Domu Dziecka przy ul. Swoboda. W jego powstanie zaangażowały się Caritas Archidiecezji Poznańskiej oraz władze miasta. O jego otwarcie zabiegała przełożona Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, siostra Mariola Kaufmann.

W Rzeszowie Okno Życia powstanie pod patronatem Caritas przy Domu Samotnej Matki, prowadzonym przez sercanki, które na co dzień pomagają samotnym matkom.

Również w Kielcach, przy domu sióstr nazaretanek przy Placu Najświętszej Maryi Panny 1, obok siedziby Caritas Diecezji Kieleckiej powstanie Okno Życia.

Oknem Życia w Zielonej Górze zaopiekują się siostry elżbietanki. Jego uroczystego otwarcia 24 marca, w Narodowy Dzień Życia, dokona bp zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt. W niedalekiej przyszłości Okno powstanie także w Gorzowie Wielkopolskim.

W Bielsku-Białej Lipniku uroczystego poświęcenia i otwarcia Okna Życia przy Diecezjalnym Domu Matki i Dziecka dokona bp Tadeusz Rakoczy, ordynariusz bielsko-żywiecki.

Z kolei w Płocku Okno Życia będzie działać na terenie sanktuarium Bożego Miłosierdzia przy Starym Rynku 14. Znajduje się przy nim dom Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, które zaopiekują się Oknem usytuowanym w jednym z pomieszczeń dolnej kondygnacji kamienicy.

W diecezji tarnowskiej Okna Życia będą działać w Tarnowie w siedzibie zgromadzenia sióstr józefitek przy ul. Mościckiego i w Nowym Sączu u sióstr felicjanek przy ul. Długosza. W Tarnowie Okno ma zostało otwarte już 19 marca we wspomnienie św. Józefa, a w Nowym Sączu nastąpi to 25 marca.

Poświęcenia i otwarcia Okna Życia przy Domu Św. Faustyny „Pomocna Dłoń” Caritas Diecezji Ełckiej dokona bp ełcki Jerzy Mazur.

Do otwarcia Okien Życia przygotowują się ponadto także Caritas w Białymstoku, Bydgoszczy, Gliwicach, Kaliszu, Radomiu, Sandomierzu, Szczecinie i Wrocławiu. Okno zamierza otworzyć także greckokatolicka diecezja wrocławsko-gdańska.

Okno Życia to specjalne miejsce z ogrzewaniem i wentylacją. Wewnątrz okna jest miejsce na pozostawienie niemowlęcia. Po otwarciu okna uruchamia się alarm, który wzywa mieszkające w domu siostry. Matka pozostawiająca dziecko zachowuje anonimowość i nie jest poszukiwana przez sąd. Natomiast dziecko bezzwłocznie trafia do szpitala na oddział noworodków, gdzie przechodzi badania, a o jego dalszym losie decydują sąd i ośrodki adopcyjne.

Zostawione w Oknach Życia dzieci dość szybko trafiają do rodzin adopcyjnych. Tak stało z dziesięciorgiem już dzieci, które pozostawiono w Oknie Życia w Krakowie. Tylko w przypadku dwóch pierwszych dziewczynek procedura adopcji trwała kilka miesięcy. Powód był prosty: tamtejsze okno było pierwszym w Polsce - pionierska sytuacja wymagała wielu ustaleń i wypracowania nowych sposobów postępowania, jak najbardziej korzystnych dla dziecka. Kolejne dzieci, oprócz jednej dziewczynki, bezpośrednio ze szpitala, gdzie poddane zostały badaniom, trafiły do rodzin adopcyjnych.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione