nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

kai/p

dodane 18.03.2009 09:13

Rekolekcje z udziałem policji


Specjalne rekolekcje dla dzieci z udziałem policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, przedstawicieli Stowarzyszenia „Bezpieczeństwo Dziecka” oraz Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii zorganizowała parafia Bożego Ciała w Bydgoszczy. Dzieci i ich rodzice mogą podczas nauk usłyszeć również o największych niebezpieczeństwach, które mogą im grozić.
Spotkania odbywają się kilka razy dziennie i trwają do dziś. W naukach przed południem uczestniczą dzieci ze szkoły podstawowej razem z nauczycielami. Po południu - rodzice. Pomysłodawca rekolekcji, ks. kanonik Ryszard Pruczkowski podkreśla, że rodzice, Kościół, szkoła, policja, katecheci powinni współdziałać dla dobra najmłodszych. – Policjanci, czy osoby wspierające zwalczanie narkomanii, pomagają nam realizować przykazania – zaznacza.

Młodszy aspirant Paulina Więcławska z Sekcji Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy prowadzi spotkania w czasie rekolekcji po raz pierwszy. Według niej świątynia jest bardzo dobrym miejscem, aby mówić o tym, co złe. – Hasło tegorocznego roku liturgicznego „Otoczmy troską życie” znakomicie wpisuje się w zadania policji. Oprócz pilnowania prawa i bezpieczeństwa otaczamy przecież opieką ludzi. Uświadamiamy dzieciom, jak należy się troszczyć o życie i je pielęgnować – podkreśliła policjantka.

Z wiernymi spotyka się także Robert Lubrant ze Stowarzyszenia „Bezpieczeństwo Dziecka”. Organizacja zajmuje się sprawami dotyczącymi krzywdzenia, wykorzystywania i zaniedbywania dzieci. Jego zdaniem do zaniku wartości doprowadził m.in. „pęd do kariery”. – Dzisiaj rodzice nie mają czasu dla dzieci, często dają im wszystko w sensie materialnym, zapominając o tym, co istotne. W sferze emocjonalnej wiele spraw pozostaje zaniedbanych – powiedział.

Podczas spotkań dzieci dowiadują się m.in. jak kontaktować się z osobami obcymi, jak bezpiecznie poruszać się po drodze czy jak zachować się, zostając samemu w domu. Są także poruszane problemy agresji, przemocy, czy uzależnień od komputera. Podczas rekolekcji wykorzystywane są techniki multimedialne. Spotkaniom towarzyszą też katechezy duchowe i modlitwa.


« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione