nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

ekai.pl/p

dodane 10.03.2009 08:46

Niezwykłe muzeum św. Edyty Stein

W Lublińcu otwarto muzeum św. Edyty Stein. Można w nim zobaczyć m.in. stopień schodów, na którym w dzieciństwie przesiadywała patronka Lublińca oraz drzwi domu jej dziadków. Życie Edyty Stein i jej związki z Lublińcem przedstawione są tu na prezentacjach multimedialnych, fotografiach oraz tablicach. Muzeum mieści się w kamienicy należącej niegdyś do dziadków Edyty Stein, państwa Courantów (obecnie ul. Edyty Stein).


„Muzeum pozwala widzowi wczuć się w atmosferę tamtych czasów. Oryginalne drzwi zostały wmontowane w szklaną ścianę i przez nie wchodzimy do muzeum. Wmontowany został także kamienny próg, na którym często siedziała Edyta. Przekraczając ten próg, wchodzimy w zupełnie inną rzeczywistość" - wyjaśnia prezes Towarzystwa im. Edyty Stein Sylwin Bechcicki.

Muzeum czynne jest we wtorki i czwartki w godz. od 16 do 18 oraz w niedziele w godz. od 11 do 13 i od 15 do 17. Wstęp jest wolny.

Edyta Stein urodziła się w 1891 r. we Wrocławiu, w pobożnej niemieckiej rodzinie żydowskiej. Przeszła jednak na wiarę katolicką i wstąpiła do zakonu karmelitanek, gdzie przybrała imię Teresy Benedykty od Krzyża. Była wybitnym filozofem i pedagogiem. W 1942 r. została aresztowana w klasztorze w Holandii i wywieziona do obozu w Auschwitz, gdzie poniosła męczeńską śmierć. Jan Paweł II w 1998 roku ogłosił Edytę Stein świętą, a rok później współpatronką Europy. W październiku ub. roku Edyta Stein została ustanowiona patronką Lublińca. Tutaj właśnie mieszkali jej dziadkowie, a ona sama nazywała Lubliniec swoim ukochanym miastem.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione