nasze media Najnowszy numer MGN 09/2021

kai/p

dodane 09.03.2009 08:48

Maraton Biblijny w Poznaniu

Od przeczytania pierwszych wersetów Księgi Rodzaju prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, ks. prof. Andrzej Tomko rozpoczął w niedzielę w Poznaniu piąty już Maraton Biblijny – jak nazywa się organizowane w Wielkim Poście w stolicy Wielkopolski publiczne czytanie na głos Pisma Świętego.

W wypełnionym po brzegi kościele Wszystkich Świętych ks. Tomko przeczytał początkowy rozdział pierwszej księgi biblijnej, opowiadający o stworzeniu świata i człowieka. Wcześniej duchowny odprawił Mszę św. i wygłosił naukę rekolekcyjną. Po lekturze ks. Tomko następne rozdziały Księgi Rodzaju czytały kolejne osoby, które zgłosiły się do udziału w Maratonie.

Maraton zakończy się 21 marca w poznańskiej Farze. W międzyczasie Biblia czytana będzie kolejno w świątyniach: Grodziska Wielkopolskiego, Pniew, Opalenicy, Leszna, Kościana, Gostynia, Mosiny, Środy Wielkopolskiej, Szamotuł, Śremu i Obornik Wielkopolskich.

„Dotychczas Maraton odbywał się w Poznaniu. W związku z tym, że to już piąta edycja, czyli mały jubileusz, chcemy naszym pomysłem zainteresować także ludzi w innych miastach archidiecezji” – powiedział duszpasterz młodzieży archidiecezji poznańskiej, ks. Robert Korbik.

Każdy z uczestników Maratonu przeczyta około pięciominutowy fragment tekstu spośród 1500, na jakie podzielono całą Biblię. Czytający będą korzystać z dużego, ważącego 12 kilogramów egzemplarza „Biblii Poznańskiej”, wydanego przez „Księgarnię Świętego Wojciecha” w Poznaniu.

Pomysłodawcą Maratonu Biblijnego był prezes Radia Merkury w Poznaniu, Piotr Frydryszek. Realizacji podjął się reżyser Przemysław Basiński, który w 2000 roku zapoczątkował w polskich katedrach cykl „Verba Sacra”, czyli czytanie Biblii przez znanych polskich aktorów. Stroną organizacyjną od początku zajmuje się Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej.


« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione