nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

Radio Watykańskie/p

dodane 05.03.2009 09:32

Przesłanie Benedykta XVI na 24. Światowy Dzień Młodzieży

Prawdziwy chrześcijanin nigdy nie jest smutny, nawet kiedy musi stawić czoła różnego rodzaju próbom. Obecność Chrystusa jest sekretem jego radości i pokoju. To słowa z opublikowanego właśnie orędzia Benedykta XVI na 24. Światowy Dzień Młodzieży. Obchodzony on będzie w tym roku na szczeblu diecezjalnym w Niedzielę Palmową, 5 kwietnia. Jego tematem jest werset z Pierwszego Listu św. Pawła do Tymoteusza: „Złożyliśmy nadzieję w Bogu żywym” (1 Tm 4, 10).

Właśnie nadzieja jest motywem przewodnim papieskiego orędzia. Benedykt XVI zauważa, że młodość jest czasem nadziei, gdyż patrzy w przyszłość w perspektywie podstawowych pytań i wielu wiązanych z nimi oczekiwań. Doświadczenie uczy, że ani zdolności, ani dobra materialne nie gwarantują nadziei. Aspiracji ludzkiego serca nie zaspokaja polityka, nauka, technika czy gospodarka. Jedynie Bóg jest w stanie ofiarować to, czego człowiek sam osiągnąć nie może. Papież zwraca uwagę, że zapominanie o Bogu skutkuje zagubieniem, przemocą, narastającym poczuciem osamotnienia, beznadziei, rozpaczy.

„Kryzys nadziei łatwiej uderza w nowe pokolenia, które w kontekstach społeczno-kulturowych pozbawionych pewności, wartości i mocnych punktów odniesienia stają w obliczu trudności, jakie wydają się przekraczać ich siły” – pisze Benedykt XVI. Młodzi poranieni życiem nierzadko sięgają po narkotyki i alkohol, i inne formy alienującej ucieczki. Jednak nawet wówczas nie gaśnie w nich głód prawdziwego szczęścia.

Papież wskazuje, że tylko w Bogu człowiek odnajduje swe spełnienie. Stąd potrzeba nowej ewangelizacji, która pomogłaby kolejnym pokoleniom odkryć prawdziwe oblicze Boga – Miłości. W roku św. Pawła przykładem dla młodych może być Apostoł Narodów. On odnalazł nadzieję w żywym Chrystusie i właśnie to przemieniło jego życie. Benedykt XVI zachęca młodych do osobistej i wspólnotowej modlitwy. Pomocą w spotkaniu Jezusa mogą być grupy i ruchy kościelne oraz sakramenty, zwłaszcza Eucharystia.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione