nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

ekai.pl/p

dodane 20.02.2009 09:00

Pociągiem „Święty Jacek” i autokarem „Święty Wojciech” na Lednicę

Specjalny pociąg „Święty Jacek” oraz autokary „Święty Wojciech” przywiozą uczestników na tegoroczne Ogólnopolskie Spotkanie Młodzieży, które 6 czerwca odbędzie się nad Jeziorem Lednickim.

Pociąg „Świętego Jacka” już po raz trzeci uruchomi PKP Intercity, a jego nazwa nawiązuje do postaci żyjącego w XIII wieku założyciela polskich dominikanów – św. Jacka Odrowąża. Skład wyruszy z Przemyśla i przez Kraków, Wrocław oraz Poznań podąży do stacji Lednogóra w pobliżu Lednicy.

„To potrójnie wyjątkowy pociąg, bo wyrusza tylko raz w roku, ma wyjątkową nazwę i jedzie do wyjątkowego miejsca” – mówił dziennikarzom przedstawiciel PKP Intercity, Grzegorz Wrona. Dodał, że bilety na przejazd pociągiem w obie strony będą kosztować 79 zł.
Pociągiem, który zabierze 900 osób, podróżował będzie m.in. metropolita lwowski obrządku łacińskiego, abp Mieczysław Mokrzycki z grupą młodzieży z Ukrainy. Były sekretarz Jana Pawła II będzie wiózł z sobą krzyż, który towarzyszył Ojcu Świętemu w Wielki Piątek 2005 roku – na tydzień przed śmiercią Papieża.W pociągu „Święty Jacek”, będą wiezione także relikwie św. Jacka Odrowąża z Krakowa oraz jego krewnego i współbrata w zakonie – błogosławionego Czesława z Wrocławia. Na największych stacjach skład ma być witany przez przedstawicieli władz miast i przedstawicieli Kościoła.

Także Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej w Warszawie uruchomi na tegoroczną Lednicę 10 specjalnych autokarów o nazwie „Ekspres Święty Wojciech”. Przewiozą one prawie pół tysiąca osób na trasie Warszawa–Płock–Włocławek–Gniezno–Lednica. Bilet w obie strony przejazdu będzie w cenie 49 zł.
Podczas postoju w Gnieźnie podróżujący autokarami będą mogli zwiedzić miejscową Bazylikę Prymasowską – miejsce koronacji polskich władców i spoczynku relikwii Patrona Polski, św. Wojciecha. Jeden z autokarów zabierze jego relikwie na Pola Lednickie.
„Cieszymy się, że możemy współpracować przy tak wyjątkowym przedsięwzięciu, jak Lednica. Mamy nadzieję, że już sama droga na Pola Lednickie będzie dla naszych podróżnych wyjątkowym przeżyciem” – powiedział na konferencji prasowej kierownik działu przewozów dalekobieżnych PPKS, Robert Czerniak.

Na organizowane przez Duszpasterstwo Akademickie Dominikanów w Poznaniu czuwania modlitewne nad Jeziorem Lednickim – gdzie w 966 roku Mieszko I przyjął chrzest Polski – przybywają co roku dziesiątki tysięcy uczestników. Spotkaniom patronował od początku Jan Paweł II, który kierował do młodych swoje przesłania. Zwyczaj ten przejął po nim Benedykt XVI.

« 1 »