nasze media Mały Gość 04/2024

ekai.pl/p

dodane 18.02.2009 09:10

Watykański astronom dyskutuje o życiu we wszechświecie

Były dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego o. George Coyne SJ weźmie w tym tygodniu udział w akademickiej debacie w USA poświęconej zagadnieniu istnienia pozaziemskiego życia we wszechświecie. Forum odbywać się będzie w renomowanym Centrum Poszukiwań Naukowych NASA im. Josepha Amesa w Moffett Field, w stanie Kalifornia. Adwersarzem 75-letniego jezuity w sporze o pytanie, czy jesteśmy sami w kosmosie, będzie astrobiolożka z NASA Lynn Rothschild – informuje brytyjski magazyn naukowy „Register”.

Przy tej okazji czasopismo przypomina, że w maju ub. roku obecny dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego o. José Gabriel Funes SJ powiedział, że na innych planetach też mogą istnieć formy życia. „Jest to możliwe nawet, jeśli nadal nie mamy na to dowodów. Z pewnością jednak w tak dużym wszechświecie owej hipotezy wykluczyć nie można” – powiedział kilka miesięcy temu jezuita.
Historia Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego sięga połowy XVI wieku. Od początku było ono prowadzone jest Towarzystwo Jezusowe. W roku 1934 r. obserwatorium przeniosło się z Ogrodów Watykańskich do Castel Gandolfo, a w latach 80. ub. wieku otworzyło swoją filię w Tuscon w stanie Arizona.

« 1 »