nasze media Najnowszy numer MGN 04/2020

Radio Watykańskie/k

dodane 24.01.2009 13:05

Prawosławny erem w Supraślu

Prawosławny monaster w Supraślu jako pierwszy w Polsce będzie miał swoją pustelnię. Tzw. „skit” utworzony zostanie we wsi Odrynki-Kudak koło Narwi i nawiąże do życia monastycznego w tej miejscowości.

Pustelnia będzie filią monasteru w Supraślu. „Zawsze tak jest w prawosławiu, że pustelnia jest filią, gdzie mieszka osoba, która chce prowadzić życie samotne – powiedział rzecznik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. – Tego rodzaju pustelnie znajdują się w Cerkwiach prawosławnych na całym świecie. Np. na górze Atos właściwie każdy monaster ma swoje skity. W Ziemi Świętej klasztory prawosławne również mają pustelnie. W tych skitach mieszkają oczywiście pustelnicy” – dodał ks. Henryk Paprocki.

W skicie we wsi Odrynki-Kudak zamieszka były namiestnik supraskiego monasteru – archimandryta Gabriel. W kwietniu 2008 r. Sobór Biskupów wybrał go na biskupa gorlickiego, on jednak odmówił przyjęcia święceń, twierdząc, że nie jest ich godny. Gabriel pozostał wówczas w Supraślu, a funkcję namiestnika objął biskup Grzegorz.

Archimandryta Gabriel znany jest z udzielania zielarskich porad. Czy będzie mógł to robić w pustelni? „Jest to jego prywatna sprawa. Zależy, czy zdecyduje się być daleko poza światem, czy też jednak będzie przyjmował wiernych. To wszystko jest do rozstrzygnięcia przez samego zainteresowanego” – zauważył ks. Paprocki.

Decyzję o utworzeniu pustelni podjął zwierzchnik polskiej Cerkwi, metropolita Sawa.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 3
  gr3
 • 4
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 5
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17

Najwyżej docenione