nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

KAI/k

dodane 19.01.2009 09:50

Bp Skworc odwiedził pigmejską wioskę

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, bp Wiktor Skworc odwiedził wioskę Pigmejów. Biskup przebywa z dwutygodniową wizytą - od 14 do 25 stycznia - w Republice Środkowej Afryki i Czadzie.

Odwiedzi polskich misjonarzy, spotka się także z polskimi żołnierzami, którzy stacjonują w rejonie Darfuru.
Biskup odwiedził wioskę razem z tarnowskim misjonarzem, ks. Mieczysławem Pająkiem, który w diecezji Mbaiki w Republice Środkowoafrykańskiej przebywa od 9 lat.

- Praca z Pigmejami, to wielkie wyzwanie duszpasterskie. Trzeba najpierw przygotować ludzi do chrztu św., a potem myśleć o budowaniu kaplicy. Pigmeje wierzą w Boga, ale o Chrystusie muszę im dopiero opowiedzieć i przez katechezę przygotować do sakramentów – opowiada ks. Pająk.

Pigmeje żyją w bardzo prymitywnych warunkach, właściwie nie korzystają z żadnych osiągnięć cywilizacyjnych, nikt im nie pomaga. Wykorzystywani są także do pracy - jak niewolnicy – przez innych mieszkańców Afryki.

Nowa grupa Pigmejów osiedliła się dwa lata temu w lesie na terenie misji, gdzie pracuje ks. Pająk.

Bp Skworc miał możliwość zobaczyć w jakich warunkach mieszkają. Zdaniem hierarchy najważniejszą pomocą dla nich będzie opieka medyczna. Umożliwia ją działający w Bagandou szpital – utworzony i prowadzony przez diecezję tarnowską.

W wiosce pigmejskiej działa ponadto dwuklasowa szkoła opłacana przez tarnowskiego misjonarza. Wspólnie z Caritas diecezji Mbaiki organizowane jest także dożywianie dla pigmejskich dzieci uczęszczających do tej szkoły.

« 1 »