nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023

Radio Watykańskie/k

dodane 19.01.2009 09:31

Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Od niedzieli 18 stycznia trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Tegoroczny temat tygodnia „Aby byli jedno w Twoim ręku” został wybrany przez chrześcijan z Korei - przypomniał w wywiadzie dla Radia Watykańskiego kard. Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Popierania Jedności Chrześcijan.

Korea jest krajem podzielonym i dlatego ten obraz z Księgi proroka Ezechiela jest dla nich bardzo ważny. Dwa kawałki drewna w ręku Boga ponownie stają się jedną całością. Jest to obraz jedności Kościoła, który w pewnym sensie też jest połamany i to nie tylko na dwa kawałki, ale na wiele kawałków.

- A my teraz nie mamy być robotnikami, którzy scalają je na nowo śrubami czy klejem, lecz składamy te połamane kawałki w ręce Boga. Oddajemy je w dobre ręce. To Bóg może zjednoczyć Kościół, a nie my z naszymi organizacjami. Dlatego więc zawierzamy Mu w naszych modlitwach jedność Kościoła - mówił kardynał.

Kardynał przypomniał że o jedności Kościoła bardzo dużo mówił św. Paweł. Mówił o Kościele jako mistycznym Ciele. Podkreślał, że Duch Święty, a także Chrystus, stanowi prawdziwe centrum tej jedności i jest jej twórcą.

Nauczanie św. Pawła jest więc bardzo ważne dla ekumenizmu.

Listy św. Pawła są też wspólnym fundamentem, przede wszystkim w relacjach z Kościołami protestanckimi, które przywiązują wielką wagę do nauczania Pawłowego.

- Dlatego też w tym roku mamy jeszcze jeden szczególny powód, by modlić się o jedność i by na jej rzecz pracować - zachęca przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Popierania Jedności Chrześcijan.

« 1 »