nasze media Najnowszy numer MGN 09/2021

Radio Watykańskie/k

dodane 18.01.2009 18:23

Rwandyjskie dzieci dziękują za wyremontowanie szkoły

Rwandyjskie dzieci podziękowały polskim za wyremontowanie szkoły podstawowej - donosi Radio Watykańskie. Pieniądze na remont zbierali w Adwencie roku 2007 czytelnicy Małego Gościa Niedzielnego. W tym samym czasie uczniowie podstawówki w Nyakinamie codziennie odmawiali różaniec za swych małych dobrodziejów.

Remont placówki trwał prawie rok. W pracach pomagali sami uczniowie oraz ich bliscy. Rozpoczynający się teraz w Rwandzie nowy rok szkolny uczniowie zainaugurowali już w odnowionej placówce.

Za otwarte serca i dobroć polskich dzieci dziękowała dyrektor szkoły w Nyakinamie. Uroczystość odbyła się na położonym w cieniu wulkanów placu szkolnym, za którym rosną już bananowe gaje. Rozpoczęły ją tradycyjne tańce rwandyjskie i piosenki na cześć polskich dzieci. W miejscowym języku kinyaruanda mówiły one o dobrych sercach i pomocnych dłoniach.

Nauczyciele podkreślali, że wyremontowana przez polskie dzieci szkoła nawet przed wojną z 1994 r. nie była w tak dobrym stanie. Dzięki akcji Małego Gościa udało się wyremontować całą placówkę. Odnowiono podłogi, odmalowano sale, naprawiono i pomalowano dachy, zakupiono mapy i globusy. Wielkim osiągnięciem okazało się wstawienie okien, których wcześniej po prostu tu nie było. Światło dochodziło do sal lekcyjnych przez ułożone na przemian cegły, a dzieci uczyły się w półmroku.

Swym dobrodziejom z Polski Rwandyjczycy przekazali wykonaną z liści banana mapę swego kraju i tradycyjne bębny.

Redakcja Małego Gościa ofiarowała każdemu z 1300 uczniów komplet zeszytów i długopisy. Te skarby pozwolą im na normalne rozpoczęcie nauki, gdyż brak przyborów szkolnych i obowiązkowego mundurka sprawia, że wiele dzieci nie chodzi do szkoły.

Zwyczajem anglosaskim rok szkolny rozpoczyna się tu właśnie w tych dniach. Choć szkoła w Nyakinamie nie jest największą w okolicy, to na uroczystość przybyli przedstawiciele miejscowych władz i policji, a także ks. Ryszard Kusy MIC, proboszcz prowadzonej przez marianów parafii w Nyakinamie, który pomógł przeprowadzić akcję Małego Gościa „Wyremontuj szkołę w Rwandzie”.


« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione