nasze media MGN 07/2024

KAI/k

dodane 15.01.2009 11:41

Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych o „Lipnicką Gwiazdę”

Kilkadziesiąt grup kolędniczych z Małopolski przedstawi 25 stycznia w Lipnicy Murowanej obrzędy bożonarodzeniowe i noworoczne.

Publiczność przez dziewięć godzin będzie mogła oglądać barwne widowiska, w których występują m.in. herody, draby, szczodroki, trzej królowie. Na zwycięzców XXVII Przeglądu Grup Kolędniczych o „Lipnicką Gwiazdę”, oprócz statuetek, czekają nagrody finansowe.

Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych o „Lipnicką Gwiazdę” jest konkursem, w którym uczestniczą grupy z powiatów: dąbrowskiego, bocheńskiego, brzeskiego, oraz tarnowskiego grodzkiego i ziemskiego. W spotkaniach bierze udział zazwyczaj około 25-30 grup kolędniczych.

"Wspólne spotkanie najlepszych zespołów stwarzają możliwość poznania zwyczajów i obrzędów nieco odmiennych w różnych rejonach Małopolski. Przekazywanie obrzędów i zwyczajów związanych z okresem Bożego Narodzenia młodemu pokoleniu pozwoli na to, by tradycje te przetrwały jak najdłużej" – mówi Krzysztof Bogusz, dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej.

Przegląd o „Lipnicką Gwiazdę” to konkursowa prezentacja zwyczajów i obrzędów bożonarodzeniowych i noworocznych. Jego historia rozpoczęła się w 1983 roku w Gromniku (pod nazwą I Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych). Kolejne przeglądy odbyły się w Pilźnie, Lipnicy Murowanej i Pleśnej. Na stałe „Lipnicka Gwiazda” zagościła w Lipnicy Murowanej od 1987 roku.

Występy rozpoczną się w niedzielę 25 stycznia o godzinie 10.00 w budynku Domu Kultury. Poprzedzi je Msza św. w tutejszym kościele parafialnym.

« 1 »